Reportaż „Wielka Liga Czytelników” w Radiowej Dwójce

O naszym konkursie usłyszała cała Polska. A to wszystko za sprawą reportażu radiowego przygotowanego przez dziennikarkę Radiowej Dwójki – Beatę Kwiatkowską. O początkach akcji, inspiracjach, przebiegu konkursu i oczywiście o książkach opowiadał m.in. Janusz Piper – Prezes Stowarzyszenia Wielka Liga.

Zapraszamy do słuchania!

https://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/2234857,Z-ksiazka-od-dziecinstwa-czyli-Wielka-Liga-Czytelnikow

„Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że 38 procent Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 w Katowicach nie wiedzą, czym jest statystyka, ale potrafią czytać i chętnie to robią. Nawyk czytania wpajają im nauczyciele, bibliotekarze i organizatorzy konkursu Wielka Liga Czytelników.

– Dzieci pożyczają książkę i dostają do niej test z pytaniami. Chodzi o to, żeby czytały ze zrozumieniem, by powracały do tekstu i wyszukiwały w nim informacje przy okazji rozwijając swoje słownictwo. Pierwsza część testu dotyczy treści samej książki, a druga rozumienia znaczenia użytych w niej słów – opowiadał Janusz Piper.

W styczniu rozpocznie się kolejny etap konkursu. Jego organizatorzy myślą o poprawieniu statystyk związanych z czytelnictwem, ale przede wszystkim czytanie jest ich wielką pasją, którą zarazili uczestników ligi.

Czy rodzice nadal czytają dzieciom książki? Jak bardzo angażują się w ich udział w Wielkiej Lidze Czytelników? O tym w nagraniu audycji.”