Finał Wielkiej Ligi Czytelników – PODSUMOWANIE

Wielkie święto czytelników, czyli IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” już za nami. Przez ostatnie miesiące ponad 17 tysięcy uczestników czytało razem z nami. Czytaliśmy w szkołach, bibliotekach, w podróży, w domu, samodzielnie, a także w rodzinnym gronie – co cieszy nas szczególnie.

Ci najlepsi z najlepszych, którym nie umknęły nawet najdrobniejsze szczegóły lektur, pięli się coraz wyżej, wygrywając kolejne etapy konkursu. Zwycięskie drużyny – Mistrzowie Województw wzięli udział w wielkim finale w Katowicach 10-11 maja 2019 r.

Pierwszego dnia finaliści zmagali się z ostatnim testem konkursowym. W tej edycji były to:

Dla klas 1-4

  • Waldemar Cichoń: Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie! Część 1. Wyd. Żwakowskie, 2018 r.
  • Liliana Bardijewska: Opowieści pokoleń czyli baśnie i legendy polskie. Wyd. Jedność, 2016 r.

Dla klas 5-8

  • Justyna Balcewicz: Szkoła Dyrektora Dreamera. Wyd. Skrzat, 2018 r.

Przygotowanie uczestników do konkursu przerosło nasze oczekiwania i o rozstrzygnięciu niektórych pozycji medalowych decydowała dogrywka. Lecz na oficjalne wyniki trzeba było trochę poczekać. Niemniej staraliśmy się te chwile umilić naszym uczestnikom, zapraszając ich do udziału w „Wielkiej Zabawie Rodzinnej”.

Drugi dzień wielkiego finału otworzył „Korowód postaci z książek”, który ruszył z katowickiego rynku. Z uśmiechem na ustach, w kolorowych strojach i tanecznym krokiem, obudziliśmy mieszkańców Katowic, jednocześnie przypominając, że warto czytać książki.

Dalsza część rodzinnej zabawy odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tam, przy przygotowanych ponad 30 stanowiskach z zadaniami dla rodzin, można było zdobywać sprawności oraz nagrody. Jak co roku, partnerzy i sympatycy „Wielkiej Ligi Czytelników” przygotowali dla uczestników oraz mieszkańców Katowic wiele atrakcji. Były zadania muzyczne, sportowe, czytelnicze, matematyczne i wiele innych. Odwiedziła nas m.in. staż pożarna, straż miejska, policjanci, motocykliści. Ponadto ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z autorami finałowych lektur panem Waldemarem Cichoniem oraz panią Justyną Balcewicz. Był czas na autografy, zdjęcia i uzupełnienie braków w domowej biblioteczce.

Całość wydarzenia podsumowała uroczysta gala, podczas której poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Pierwsze owacje i gratulacje otrzymali najmłodsi, czyli przedszkolaki – uczestnicy „Katowickiej Wielkiej Ligi Czytelników”. Następnie nagrodzeni zostali najlepsi czytelnicy z całej Polski – 32 wspaniałe drużyny, a wśród nich zwycięzcy.

Klasy 1-4.

MISTRZ POLSKI

SP nr 1 imienia Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie)

I WICEMISTRZ POLSKI

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku II (woj. podkarpackie)

II WICEMISTRZ POLSKI

Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Demskiego w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie)

Klasy 5-8.

MISTRZ POLSKI

Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku (woj. podlaskie)

I WICEMISTRZ POLSKI

Publiczna Szkoła Zakonu Pijarów w Bolesławcu ( woj. dolnośląskie)

II WICEMISTRZ POLSKI

Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego ,,Grota” w Żukowie (woj. zachodniopomorskie)

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Dziękujemy za ogrom pięknych wspomnień i pozytywnych emocji. Lista osób i instytucji, którym pragniemy podziękować jest bardzo długa, ale to właśnie dzięki wspólnemu działaniu, ten rok był dla Wielkiej Ligi wyjątkowy.

Dziękujemy i bądźcie z nami w kolejnych edycjach!

Organizatorzy 🙂

A na koniec kilka wspomnień z finału

Partnerem konkursu była Fundacja PZU