Media o nas

Relacja z finału powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” zrealizowana przez Radio Via z Rzeszowa – patrona medialnego tego wydarzenia.

„Wielka Liga Czytelników” jest konkursem ogólnopolskim. W całym kraju w I etapie konkursu udział wzięło ponad 17 tyś osób. W województwie podkarpackim do konkursu przystąpiło 114 placówek z 20 powiatów. Do II etapu zakwalifikowało się 410 uczniów. W Rzeszowie z testem dotyczącym wybranych książek, zmierzyło się 25 drużyn z 15 szkół podstawowych. II etap polegał na rozwiązaniu testu w dwóch kategoriach wiekowych w klasach od 1 do 4 oraz od 5 do 8. Uczestnicy konkursu w kategorii klas od 5-8 rozwiązywali test, który dotyczył książki Zbigniewa Nienackiego pt. ,,Pan samochodzik i niesamowity dwór”. Młodsi czytelnicy zmierzyli się z testem, dotyczącym książki Justyny Bednarek pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

https://radiovia.com.pl/aktualnosci/mali-milosnicy-ksiazek-sprawdzali-swoja-wiedze

 


Reportaż „Wielka Liga Czytelników”
Program Drugi Polskiego Radia

Autorka: Beata Kwiatkowska
https://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/2234857,Z-ksiazka-od-dziecinstwa-czyli-Wielka-Liga-Czytelnikow

Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że 38 procent Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 w Katowicach nie wiedzą, czym jest statystyka, ale potrafią czytać i chętnie to robią. Nawyk czytania wpajają im nauczyciele, bibliotekarze i organizatorzy konkursu Wielka Liga Czytelników.

– Dzieci pożyczają książkę i dostają do niej test z pytaniami. Chodzi o to, żeby czytały ze zrozumieniem, by powracały do tekstu i wyszukiwały w nim informacje przy okazji rozwijając swoje słownictwo. Pierwsza część testu dotyczy treści samej książki, a druga rozumienia znaczenia użytych w niej słów – opowiadał Janusz Piper.

W styczniu rozpocznie się kolejny etap konkursu. Jego organizatorzy myślą o poprawieniu statystyk związanych z czytelnictwem, ale przede wszystkim czytanie jest ich wielką pasją, którą zarazili uczestników ligi.

Czy rodzice nadal czytają dzieciom książki? Jak bardzo angażują się w ich udział w Wielkiej Lidze Czytelników? O tym w nagraniu audycji.”