Świat Wielkiej Ligi Czytelników

„Wielka Liga Czytelników” to setki tysięcy przeczytanych książek i łącznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników w całej Polsce. Tak, to największe zawody czytelnicze w kraju.

Największy ogólnopolski konkurs czytelniczy w Polsce

„Wielka Liga Czytelników” to największy konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży. To także ogólnopolska akcja czytania książek, w której wspólna przygoda z bohaterami literackimi, nie kończy się tuż po ostatniej stronie. Nasi uczestnicy mierzą się również z testem dotyczącym lektury. Niech Was nie zmyli szkolna terminologia – to nie jest zwykły sprawdzian. To zestaw zagadek, pytań i łamigłówek z różnych dziedzin. Umiejętność korzystania z przeczytanej lektury, innych źródeł oraz z własnej wyobraźni mile widziana. Masz problem z którymś zadaniem, rozwiąż test razem z członkiem rodziny, nie zawahaj się zapytać bibliotekarza, czy nauczyciela.

Nie liczy się ilość, choć wiemy, że ta zabawa jest wciągająca. Najważniejsze są korzyści, jakie płyną z każdej przeczytanej książki. Wśród nich są m.in. poszerzony zasób słownictwa oraz wiedzy, rozwój wyobraźni, poprawa koncentracji i pamięci. Za każdą przeczytaną książkę i rozwiązany test, nasi uczestnicy są zdobywcami jednej sprawności. Kolekcje aktywnych czytelników są naprawdę imponujące.

Ty także możesz zostać Mistrzem!

Nasz konkurs wykracza poza mury szkolne / biblioteczne. W wyniku eliminacji najlepsi reprezentanci bibliotek i szkół wyruszają w dalszą podróż z „Wielką Ligą Czytelników”. Kolejne rozgrywki to prawdziwy sportowy turniej, któremu towarzyszą emocję jak na prawdziwych mistrzostwach. Najlepsi z najlepszych, którzy doskonale znają każdy szczegół oraz przesłanie przeczytanej książki stają do walki o najwyższe trofea. W kolejnych etapach rozwijają także umiejętności pracy w grupie, gdyż testy do wybranych przez organizatora lektur rozwiązują drużynowo. Uczestnicy walczą o tytuły Mistrzów. Niejednokrotnie o zwycięstwie decyduje jeden punkt, a czasem także dogrywka.

Wielka moc rodzinnego czytania

Tym, co wyróżnia nasz konkurs od zwyczajnej rywalizacji to rodzinny charakter. Nie od dziś wiadomo, że głośne czytanie dziecku niesie za sobą wiele korzyści. To wspaniała droga do budowania bliskiej relacji z pociechą, a także zabawa dla całej rodziny. Zachęcamy do wspólnego czytania przed snem i rodzinnych maratonów z książką, a następnie do burzliwych rozmów i dyskusji na temat lektury. W przypadku naszych najmłodszych czytelników, czyli przedszkolaków proponujemy wspólne wykonanie Pamiętnika Młodego Czytelnika, który jest barwną księgą wspomnień z przeczytanych razem lektur. Rodzinne czytanie to wyjątkowa rozrywka dla całej rodziny, która pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka.

Sieć kontaktów i przyjaźni

Konkurs odbywa się na skalę krajową dzięki współpracy z bibliotekami oraz placówkami edukacyjnymi i kulturalnym w całej Polsce. Koordynatorzy powołani w szkołach, przedszkolach i bibliotekach czuwają nad przebiegiem czytelniczych zmagań. To dzięki ich społecznemu zaangażowaniu możemy nadal działać. Podczas finałów nauczyciele i bibliotekarze z całej Polski mają również okazję wymienić się doświadczeniami, porozmawiać oraz nawiązać stałą współpracę. To także okazja do zawarcia nowych przyjaźni między uczestnikami. Przecież nic tak nie łączy, jak wspólna pasja. Podczas finału IV edycji konkursu w Katowicach, nasi finaliści spędzili razem dwa dni, biorąc udział nie tylko w czytelniczych rozgrywkach, ale także w Wielkiej Zabawie Rodzinnej i Korowodzie Postaci z Książek. Siłę upatrujemy we wspólnym działaniu, a każda zrealizowana edycja konkursu to nasz wspólny sukces. Tylko w ten sposób możemy zdziałać wiele dla poprawy czytelnictwa w Polsce.

Z miłości do literatury

Kto tworzy „Wielką Ligę Czytelników”? To grupa miłośników czytania, którzy na swoim koncie mają długie maratony z książką w dłoni. Jako dorośli ludzie tę pasję pragną przelewać nie tylko na własne pociechy, lecz na całe młode pokolenia. Wśród nas są m.in. nauczyciele, bibliotekarze, pedagodzy, przedsiębiorcy, pracownicy naukowi, animatorzy. Zrzeszyliśmy się w Stowarzyszeniu „Wielka Liga”, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Z radością podejmujemy społeczne prace na rzecz idei konkursu. Lata naszych doświadczeń to także setki otrzymanych dziecięcych uśmiechów i pozytywnych wspomnień. Właśnie te emocje napędzają nas do dalszego działania. Chcecie dołączyć do naszego grona lub wesprzeć naszą pracę? Zapraszamy!

Certyfikat „Wielkiej Ligi Czytelników”

To nasz znak firmowy. Nasza nagroda i najwyższe odznaczenie, jakie przyznajmy placówkom aktywnie wspierającym czytelnictwo. Jeżeli taka odznaka wisi w Twojej szkole, przedszkolu lub bibliotece, to dobrze trafiłeś. To miejsce przyjazne młodym czytelnikom.

Więcej informacji o przebiegu konkursu na naszej stronie internetowej w zakładce „Konkurs” oraz w mediach społecznościowych.